Заява Руху “Стоп цензурі!” щодо справи Гонгадзе

Posted: 30.01.2012 in Гонгадзе

Рух «Стоп Цензурі!», Українська Медіа-Асоціація (Інститут Масової Інформації, Інститут Медіа-Права, Інтерньюз-Україна, профспілка Медіафронт, бюро журналістських розслідувань «Свідомо», Телекритика, та Комітет Моніторингу Свободи Преси Криму) за підтримки міжнародної правозахисної організації «Репортери без кордонів» 

ЗАЯВА 

Ми, міжнародні та українські журналістські організації і рухи, висловлюємо глибоку стурбованість відсутністю будь-якого прогресу у встановленні справедливості і покаранні замовників вбивства журналіста Георгія Гонгадзе протягом останніх двох років.

Процес за обвинуваченням О.Пукача лишається повністю закритим, хоча серед 116 томів справи таємними є лише близько десятка томів. Ст. 6 Конвенції захисту прав та основних свобод людини передбачає право на відкритий процес і мінімальну кількість закритих засідань з огляду на необхідність захисту державної таємниці. Ми розцінюємо закритість усього судового процесу як порушення права громадськості та потерпілих на отримання суспільно важливої інформації і вважаємо, що таким чином створюється штучна перешкода журналістам у виконанні їхніх професійних обов’язків.

Ми  вважаємо, що роздрібненість справи Гонгадзе заважає встановленню справжніх замовників вбивства. На сьогодні існує вже 5 справ, пов’язаних з убивством Георгія Гонгадзе: 1 – за обвинуваченням О. Пукача, 2 –  за обвинуваченням Ю. Кравченка, 3 –  за обвинуваченням Л. Кучми, та  4 – щодо інших осіб, причетних до вбивства (справа фактова, існує насамперед для того, щоб спекулювати). Крім того, є справа за обвинуваченням М. Мельниченка, яку нібито розслідує слідче управління СБУ. Але згідно з законом, якщо подія злочину одна й та сама, то розділення справ можливе лише тоді, коли є істотні перешкоди розглядати справи разом. Як мінімум, потрібно об’єднати в одне провадження справи щодо Ю.Кравченка та щодо Л. Кучми.

Ми вимагаємо невідкладно визначитися щодо тих осіб, чиї імена, принаймні, фігурують в показах Пукача та Мельниченка (В.Литвин, Л.Деркач, Є.Марчук, О.Мороз, Е.Фере, та інші ). Проти них є така сама сукупність доказів, що й проти Ю. Кравченка та Л. Кучми (показання О.Пукача та записи М.Мельниченка), але немає ні постанови про відмову в порушені кримінальної справи, ні постанови про порушення кримінальної справи. Ми вимагаємо негайно припинити політичні спекуляції справою Гонгадзе.

Ми гостро засуджуємо відмову Генеральної Прокуратури України розслідувати перешкоджання слідству у справі Гонгадзе, зокрема – встановлювати осіб, які причетні до фальсифікації та блокування розслідування у 2000-2004 роках, встановлювати, чи перешкоджав розслідуванню Л.Кучма, і т.д. Факт такого перешкоджання було встановлено рішенням Європейського суду з прав людини у справі Гонгадзе   v.України від 8 листопада 2005 року.

У зв’язку з вищезазначеним, ми вимагаємо:

Від Печерського суду міста Києва
– роз’яснити суддям, в тому числі суддям зі складу колегії, яка розглядає справу за обвинуваченням Пукача О.П., необхідність мінімально закривати судове слідство з огляду на наявність державної таємниці.

– переглянути режим слухання справи Пукача і визначити його таким, що у закритому режимі суд вивчає лише ті матеріали, які мають гриф секретності, та допитує лише тих свідків, які є негласними працівниками міліції. Це необхідно вчинити задля забезпечення права суспільства та потерпілих на публічний розгляд справи.

Від Генеральної Прокуратури України:

– Повідомити, який слідчий прийняв до провадження справу за обвинуваченням Кравченка Ю.Ф. та коли планується закінчити слідство у справі.

– Порушити кримінальну справу за фактом тиску на слідчі органи під час розслідування вбивства Гонгадзе, що було встановлено Європейським судом з прав людини.

– Визначитися процесуально шляхом винесення постанови про порушення кримінальної справи щодо Литвина В.М., Фере Е.В., Л. Деркача тощо, про причетність до злочину яких ідеться в показах Пукача О.П.
Від Служби Безпеки України:

– повідомити чи оголошено Мельниченка М.І. в міжнародний розшук і пояснити, чому Мельниченко М.І. вільно та безперешкодно пересувається в Європі.

 


Advertisements

Залишити відповідь

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s