Звернення “Репортерів без кордонів” до українського парламенту з приводу законопроекту «Про захист суспільної моралі»

Posted: 28.10.2011 in Інтернет, Верховна рада, протидія цензурі, International

Шановні народні депутати,

Репортери без кордонів, міжнародна організація, що захищає свободу слова по всьому світу, висловлює свою стурбованість з приводу законопроекту №7132, який пропонує зміни до закону «Про захист суспільної моралі».

Цей законопроект, прийнятий вами у першому читанні 18 жовтня, направлений на заборону порнографії, використання «нецензурних лайливих і брутальних слів..» у друкованих, електронних засобах масової інформації та в мережі Інтернет. Він також передбачає покарання за екстремістську та образливу інформацію і пропаганду насильства. Ми розуміємо вашу мету, але, у той же час, ми надзвичайно стурбовані методами, які використовуються для її досягнення. На нашу думку, дуже розмите поняття контенту, який підлягає забороні, можливість блокування веб-сайтів без рішення суду, і ігнорування права громадян на інформацію становлять величезну загрозу свободі слова в Україні.

Цей закон, захищаючи «суспільну мораль», покриває дуже широке коло тем, включаючи не лише порнографію, але і пропаганду фашизму, заклики до війни, українофобію, приниження інвалідів, просування тютюнопаління тощо. І покарання є однаковим за всі ці «злочини». Ми занепокоєні тим, що відсутність чітких формулювань дає можливість для різноманітних інтерпретацій. Хто буде вирішувати, що є «пропагандою тероризму та інших форм кримінальної діяльності»? На жаль, у сусідніх з Україною країнах подібний параграф використовується, щоб придушити будь-які форми критики. Нашу стурбованість підсилює той факт, що закон стосується до дуже широкого спектру засобів масової комунікації, не обмежуючись лише ЗМІ.

За умовчанням, Національна Комісія з питань захисту суспільної моралі отримує надмірні повноваження. Нема жодного пункту, що передбачав би наглядовий комітет, і жодного механізму опротестування рішень цієї комісії. Комісія має ексклюзивне право визначати межу, після якої будь-який контент підпадає під заборону. Вона має можливість вимагати він Інтернет-провайдерів «обмежити вільний доступ» до контенту протягом доби, без будь-якого рішення суду. Оскільки покарання нестимуть не лише творці контенту, а і редактори, і хостингові компанії, існує загроза занадто сильного блокування, що заважатиме вільній циркуляції інформації.

Українські ГО, що виступають за свободу слова, стурбовані можливістю провокацій, наприклад, розміщенням коментарів з брутальною лексикою, що може бути навмисне використано для закриття критичних веб-сайтів. Ми поділяємо ці побоювання. Так само, як і в дуже закритих країнах, роль Інтернет-провайдерів зведеться до «Інтернет-поліціейських» без будь-якої автономії.

Ми шкодуємо, що цей законопроект не порівнює законне право боротись з тероризмом і порнографією – і право громадян на інформацію, яка становить суспільний інтерес. Цей принцип, тим не менше, лежить в основі всіх рішень, які виносяться Європейським Судом Прав Людини. ООН і ОБСЄ нещодавно визнали у спільній заяві, що цей принцип також стосується і Інтернету.

Часто в новинах домінує насильство або обурливі висловлювання. Чи будуть такі новини підпадати під цензуру, оскільки вони підпадають під визначення закону «Про захист суспільної моралі»? Як показує міжнародна практика, існує велика загроза того, що ті, хто передають погані новини будуть прирівняні до тих, хто є відповідальним за появу цих новин. Журналісти і блогери не несуть відповідальності за новини, які вони передають.

На нашу думку, якщо цей закон буде прийнято у такому вигляді, як зараз, він буде порушувати Статтю 10 Європейської Конвенції з Прав Людини і Статтю 11 Всесвітньої Декларації Прав Людини, які були ратифіковані, в тому числі, вашою країною. Тому ми вважаємо, що ваша репутація тільки виграє від того, якщо ви не підтримаєте цей закон у другому читанні.

Дякую за увагу,

Щиро,

Жан-Франсуа Жульяр,
Генеральний секретар Репортерів без кордонів

English version of the appeal

Advertisements

Залишити відповідь

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s