FREEDOM HOUSE: СПЕЦСЛУЖБИ ПОСИЛЮЮТЬ ТИСК НА НЕЗАЛЕЖНІ МЕДІА В УКРАЇНІ

Posted: 14.06.2011 in International


14 червня, 2011
Висновки експертів щодо стану демократії та захисту прав людини узагальнили у звіті, презентованому сьогодні.

Через рік після приходу до влади президента Віктора Януковича в Україні спостерігається нездорове політичне середовище. Його характеристикою, зокрема, є посилення тиску на незалежні медіа з боку державних інституцій, у тому числі — спеціальних служб. Про це йдеться у звіті неурядової організації Freedom House, що був оприлюднений 14 червня.

У документі, що був підготовлений за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та мережі фундацій «Відкрите суспільство», підсумовуються висновки експертів, які вони зробили після спілкування з журналістами, студентами, представниками громадських організацій та політичних сил під час візиту до України в лютому цього року.

Дослідники дійшли загального висновку, що Україна за президента Януковича стала менш демократичною. Проявами цього є, зокрема, ситуація зі свободою преси. Як ідеться у частині звіту, що присвячена медіа, тенденції в галузі протягом останнього року були несприятливими, особливо в регіонах. Через фактичну належність більшості ЗМІ заангажованим олігархам громадяни отримують спотворену картину подій. Зв’язок між власністю на ЗМІ та політичною владою за рік посилився, вказують експерти, і наводять приклади: «найбільший медіахолдинг України (Інтер) належить голові СБУ; провідним державним телеканалом керує політичний союзник Януковича; численні регіональні ЗМІ контролюються групами, лояльними до правлячої Партії регіонів». Попри те, що в опозиції є можливості для донесення своїх поглядів та у ЗМІ існує певний обсяг критичної інформації щодо дій влади, кількість таких можливостей та цей обсяг скоротився. Серйозні коментарі щодо поточних подій, констатують представники Freedom House, стали рідшими, особливо якщо це не коментарі урядовців.

Подання новин, ідеться у звіті, погіршилося, і у бесідах із членами моніторингової групи багато хто відзначав, що телебачення стає дедалі більше платформою для розваг, аніж для інформування. Надалі посилюється роль інтернету як джерела достовірних даних, водночас станом на 2009 рік лише 19% населення України мали доступ до Всесвітньої мережі (дослідження Міжнародного телекомунікацйного союзу).

Ситуація в регіональних медіа є набагато гіршою, ніж в центральних, зауважують експерти. Є очевидними близькі зв’язки між медіа та владою; випадки переслідувань журналістів політиками та спецслужбами рідко стають відомими за межами регіону. Відзначаючи наявність і деяких позитивних тенденцій у медіасфері, Freedom House резюмує: ситуація з свободою слова в Україні є непростою навіть у порівнянні зі станом справ в інших сферах. У рекомендаціях організції президенту Януковичу та його урядові є, зокрема, пункт: «відхилити пропоновані законодавчі зміни щодо регулювання електронних ЗМІ та ухвалити політику вирішення конфлікту інтересів, щоб відділити високопосадовців від впливу на медіахолдинги». Громадянському суспільству та журналістам експерти радять прагнути до диверсифікації медіапростору: відповідально висвітлювати події, відділяючи факти від думок; наполягати на реалізації негайних і прозорих кроків з розслідування нападів та тиску на журналістів і притягненні винних у них до кримінальної відповідальності.

Повний звіт можна прочитати тут

Advertisements

Залишити відповідь

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s