Ухвалений закон про доступ до інформації зможе змінити відносини між владою та суспільством

Posted: 14.01.2011 in Верховна рада, громадські організації

Влада нарешті виконала вимогу громадськості: ухвалено закон про доступ до публічної інформації, який може стати ефективним інструментом боротьби з корупцією та контролю влади. Закон дає можливість громадянам, журналістам, бізнесменам отримувати інформацію, яка раніше була закритою, або ж ховалася під різними необґрунтованими грифами. Про це йшлося на прес-конференції „Суспільство озброюється – влада оголюється”, яка відбулася в агентстві „Інтерфакс” в рамках кампанії Новий Громадянин та журналістського руху “Стоп Цензурі” за підтримки International Media Support (IMS).

Ухвалення закону про доступ до публічної інформації значною мірою стало можливим завдяки потужній інформаційній кампанії на його підтримку та експертній роботі, проведеній журналістами руху «Стоп цензурі!» та громадськими організаціями кампанії „Новий Громадянин”. Протягом останніх шести місяців вони активно боролися за його ухвалення, не лише інформуючи суспільство про важливість цього документа, а й неодноразово звертаючись до Президента України, Голови Верховної Ради України та народних депутатів з відповідними вимогами.

„Спільні зусилля журналістів та громадських діячів у випадку ухвалення закону виявилися надзвичайно ефективними і довели, що досягати результатів, які ще півроку тому здавалися нереальними, насправді можливо. І якщо спочатку існувало протистояння між представниками громадянського суспільства та владою, то на певному етапі нам вдалося знайти спільну мову із політиками різних партій. Але цьому передувала величезна робота, – розповіла Світлана Заліщук, координатор кампанії Новий Громадянин.

„Прийнятий закон є тим поодиноким випадком, коли Верховна Рада щось доброго зробила для громадян. Закон суттєво покращує можливості як журналістів, так і громадян в цілому щодо доступу до інформації. Значно скорочуються терміни розгляду інформаційних запитів до 5 робочих днів. Обов’язком надавати інформацію тепер зв’язані не лише органи влади, але й інші організації, які використовують бюджетні кошти: університети, науково-дослідні інститути, комунальні підприємства тощо”, – прокоментував Тарас Шевченко, Інститут Медіа Права.

„Навіть якщо Президент України підпише цей законопроект, це не означає, що він запрацює автоматично. Необхідно, щоб Кабмін активно долучився до виконання вимог закону і став його реальним двигуном. Кожен орган державної влади та самоврядування мають повністю переформувати свою систему роботи з інформацією, визначити структурний підрозділ та контактну особу, відповідальну за інформаційні запити, створити відкритий реєстр інформації та розмістити його на своїх сайтах, оприлюднити нову інструкцію щодо визначення статусу інформації тощо, – переконаний Максим Лациба, Український центр політичних досліджень.

„Доступ до інформації – це не лише журналістський інструмент, як може видатися на перший погляд. Це – інструмент для всього суспільства. Люди мають право – і повинні – знати, які податки вони сплачують, як держава витрачає ці кошти, чим володіє їхня громада (комунальне майно, земля тощо) і як цим розпоряджаються органи місцевого самоврядування. Така інформація необхідна для того, щоб громада могла самостійно розв’язувати проблеми, до яких у влади не доходять руки. Лише в цьому разі можливі реальні покращення та позитивні зміни – з активними громадянами та прозорою владою”, – вважає Вікторія Сюмар, Інститут масової інформації.

Законопроект „Про доступ до публічної інформації” (№2763), що був проголосований Верховною Радою України 13 січня 2011 року, набуде чинності через три місяці з моменту його підписання Президентом України. За нього проголосували 408 депутатів.

Advertisements

Залишити відповідь

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s