Резолюція громадських слухань “Щодо оцінки концепції суспільного мовлення”

Posted: 07.09.2010 in Громадська гуманітарна рада, суспільне мовлення

Учасники громадських слухань «Щодо оцінки концепції Суспільного мовлення, розроблених Громадською гуманітарною радою при Президентові України», які відбулися 2 вересня 2010 р., вважають позитивним фактом те, що влада декларує своє бажання підтримати процес створення Суспільного мовлення в Україні. Водночас ми звертаємо  увагу на наступне.

Запропонована концепція не є достатньо деталізованою та не дає можливості оцінити ефективність процедур та гарантій функціонування Суспільного мовлення. Зокрема, пп. 5.2. Концепції, який стосується фінансування Національної суспільної телерадіокорпорації України, не містить конкретної  інформації про те, в яких пропорціях дане фінансування надходитиме з Державного бюджету України та від власної діяльності корпорації. Також пп. 6.2. Концепції не містить вичерпного переліку категорій загальнонаціональних громадських організацій, які делегуватимуть членів до Наглядової ради НСТУ, а  механізм визначення єдиної кандидатури у Наглядову раду  одночасно від всіх категорій громадських організацій  не є  чітким та реалістичним.  Механізми забезпечення незалежності членів Наглядової ради та відсутності в них конфлікту інтересів Концепцією не визначені.

Крім того, у назві Концепції фігурує лише слово «створення», але з її змісту випливає, що Концепція стосується й подальшого функціонування Суспільного мовлення.

Наголошуємо, що для створення позитивних передумов роботи СМ України необхідно прийняти закони «Про доступ до інформації» №2763 та «Про посилення гарантій захисту слова та протидії цензурі» №№ 6447, 6447-1.

Враховуючи велику важливість Суспільного мовлення як інституту демократичної держави та вищенаведені зауваження, учасники громадських слухань ухвалили:

запропонувати Кабінету Міністрів України продовжити обговорення Концепції у регіонах із залученням широких кіл громадськості та експертного медійного середовища, членів громадських організацій, що працюють у сфері медіа, з метою її конкретизації. Громадськість має право доступу до інформації про шляхи створення, діяльність, кадрову політику, бюджет СМ, тощо;

  1. з метою забезпечення пріоритетності розвитку суспільного телерадіомовлення рекомендувати Національній раді України з питань телебачення та радіомовлення провести комплексне дослідження ситуації в телерадіопросторі країни та внести необхідні зміни в План розвитку телерадіоінформаційного простору України.
  2. запропонувати Кабінету Міністрів України враховувати попередні нормотворчі напрацювання неурядових організацій та Парламенту у сфері Суспільного мовлення, зокрема;

– законопроект, який розглядався ВР України в 2005 р. (проект Закону про внесення змін та доповнень до Закону України “Про систему Суспільного телебачення і радіомовлення України”, реєстраційний номер 7539);

– законопроект, розроблений в Національній комісії з утвердження свободи слова та розвитку інформаційної галузі (про внесення змін до Закону України “Про систему Суспільного телебачення і радіомовлення України” (нова редакція));

– законопроект 4198, зареєстрований у ВР України у 2008-му році;

– проект засад редакційної політики інформаційних редакцій Суспільного громадського мовлення України (підготовлених робочою групою з розробки редакційних принципів суспільних телерадіомовників в рамках коаліції громадських організацій «Суспільне мовлення» (за підтримки Міжнародного Фонду “Відродження”));

-концепції СМ, відібрані Секретаріатом Президента України під час відкритого конкурсу 2005-го року;

– концепцію СМ України, представлену Центром суспільних медіа та Інтерньюз-Україна;

– Директиви ЄС про аудіовізуальні медіа послуги та рекомендації Ради Європи.

Учасники Громадських слухань вважають неприйнятним створення Суспільного мовлення без врахування наступних позицій:

– у наглядовому органі має бути гарантоване представництво громадських організацій.

– модель фінансування має виключати можливість будь-якого втручання державних органів, навіть у разі фінансування з державного бюджету.

– фінансування має бути гарантованим та достатнім для забезпечення головних програмних цілей Суспільного мовника.

– менеджмент Суспільного мовлення має бути гарантовано захищеним від політичного тиску та іншого втручання.

– громадськість має гарантований доступ до інформації про принципи діяльності Суспільного мовника, кадрову політику та бюджет.

м. Київ, 2 вересня 2010 року

English version

Advertisements

Залишити відповідь

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s